• ŚWIETLICA MARZEC

20.04.2024 11:23
      Pierwszy tydzień stycznia upłynął pod hasłem: „Żyję zdrowo, na sportowo”. W trakcie zajęć świetlicowych nauczyciele rozmawiali z dziećmi na temat dbałości o własne zdrowie. Wdrażali do właściwego odżywienia się i zachęcali do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Głównym tematem kolejnego tygodnia marca był zbliżający się Dzień Kobiet. Nauczyciele rozmawiali z dziećmi na temat roli kobiety w społeczeństwie. Uczniowie poznali sylwetki wyjątkowych kobiet.

W kolejnym tygodniu w świetlicy zrobiło się wiosennie. Wspólnie obserwowaliśmy i omawialiśmy zmieniający się za oknem krajobraz. Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych przedstawiających oznaki nadchodzącej pory roku.

W ostatnich tygodniach marca tematem przewodnim zajęć była zbliżająca się Wielkanoc. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Nauczyciele zachęcali dzieci do własnoręcznego wykonania ozdób wielkanocnych, które zawisły na świetlicowej gazetce.

• ŚWIETLICA LUTY

11.04.2024 23:18

Pierwszy tydzień lutego upłynął pod hasłem: „Mali architekci. Walentynkowy zawrót głowy”. Dzieci dowiedziały się jakie były początki architektury. Wspólnie oglądaliśmy albumy przedstawiające różne style architektoniczne. Dzieci tworzyły konstrukcje z klocków i dostępnych materiałów. W drugiej połowie tygodnia nauczyciele opowiedzieli uczniom o życiu i działalności św. Walentego. Przypomnieli o zwyczaju obchodzenia walentynek. Ćwiczyliśmy również umiejętność mówienia i okazywania obie uczuć. W trakcie zajęć plastycznych uczniowie tworzyli kartki walentynkowe.

W drugim tygodniu zajęć świetlicowych nauczyciele przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Rozmawialiśmy także o tym jak ważne jest dopasowywanie ubioru do warunków pogodowych i dbanie o zdrowie. W trakcie rozmów w kręgu dzieci dzieliły się swoimi planami na nadchodzące ferie. Nauczyciele zachęcali do aktywnego spędzana czasu wolnego.

• Szkolna akcja pod hasłem „Poczytaj mi bajkę”

25.03.2024 21:23
      W pierwszym okresie roku szkolnego 2023/2024 uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną brali udział w akcji pod hasłem „Poczytaj mi bajkę”. W czasie pobytu na świetlicy wychowankowie mogli wysłuchać dziesięciu bajek terapeutycznych, dzięki którym przenieśli się do świata refleksji i spokoju. Za sprawą bohaterów literackich występujących w bajkach dzieci poznały historię przedstawiające wiele wyzwań i doświadczeń dnia codziennego. Myszka Jola i biedronka Basia pokazały dzieciom, że strach ma tylko wielkie oczy, a zajączek Franek - jak należy traktować nowe osoby. Dzięki orzełkowi Ignasiowi i kotu Zdzisławowi dzieci zrozumiały, że ludzi nie oceniamy po wyglądzie, a rzeczy materialne szczęścia nie dają. Na podstawie bajek wychowankowie wysnuwali wnioski, że warto być dobrym oraz, że należy bezinteresownie pomagać innym. Nauczyli się też, jak  nie poddawać się w trudnych sytuacjach. Celem takiej działalności było rozwijanie sfery emocjonalno – społecznej oraz działanie profilaktyczne. Akcja będzie kontynuowana w drugim półroczu.

Karolina Partyka

• STYCZEŃ W ŚWIETLICY

05.03.2024 00:11

Pierwszy tydzień stycznia upłynął pod hasłem: „Noworoczne życzenia. Kalendarz w życiu człowieka”. Po powrocie do szkoły dzieci składały sobie noworoczne życzenia oraz dzieliły się świątecznymi wspomnieniami. W trakcie zajęć świetlicowych nauczyciele zapoznali uczniów z noworocznymi tradycjami. Dzieci poznały także historię i rodzaje kalendarza. W czasie pogadanek wspólnie zastanawialiśmy się jak umiejętnie organizować czas wolny i jak właściwie go wykorzystać. Nauczyciele zachęcali do formułowania i zapisywania postanowień noworocznych.

W drugim tygodniu zajęć wspólnie zastanawialiśmy się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie zimą. Nauczyciele uwrażliwiali dzieci na potrzeby zwierząt w zimowym okresie. Podczas rozmów kierowanych uczniowie poznali różne formy ich wspierania oraz prezentowali własne propozycje.  Ważnym zagadnieniem było również bezpieczeństwo podczas zabawy na śniegu i lodzie oraz dopasowywanie ubioru do pogody.

Tematem przewodnim kolejnego tygodnia stycznia był karnawał. Nauczyciele zapoznali dzieci z tradycją karnawałową w Polsce oraz innych krajach. W czasie zajęć świetlicowych uczniowie projektowali maski karnawałowe oraz zastanawiali się za jaką postać przebiorą na się na nadchodzący bal.

W ostatnim tygodniu stycznia obchodziliśmy w świetlicy Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie chętnie dzielili się tym, za co kochają te ważne dla nich osoby. Dzieci rysowały podobizny swoich dziadków, a powstałe prace można było podziwiać na świetlicowej gazetce. W trakcie zajęć dyskutowaliśmy także o potrzebie okazywania szacunku starszym osobom oraz redagowaliśmy życzenia dla dziadków.

• GRUDZIEŃ W ŚWIETLICY

17.01.2024 22:28

Tematem przewodnim pierwszego tygodnia grudnia były zbliżające się Mikołajki. Dzieci poznały historię św. Mikołaja z Miry oraz tradycje z nim związane. Chętni pisali listy do św. Mikołaja. W związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza nauczyciele uwrażliwiali dzieci na niesienie pomocy innym. Uczniowie zastanawiali się w jaki sposób możemy każdego dnia nieść bezinteresowną pomoc innym. Dowiedzieli się również kim jest wolontariusz i jak można nim zostać.

W kolejnych tygodniach grudnia w świetlicy można było odczuć już prawdziwą magię świąt. Dzieci zapoznały się i utrwaliły wiedzę na temat zwyczajów i tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. Nauczyciele zapoznali uczniów z historią kolęd i pastorałek. Rozmawialiśmy również o kulinarnych tradycjach Bożego Narodzenia. Podczas rozmowy w kręgu dzieci chętnie opowiadały o tradycjach świątecznych kultywowanych w ich domach.

Przez cały okres grudnia uczniowie wykonywali piękne ozdoby bożonarodzeniowe, które ozdobiły świetlicę, choinkę oraz szkolną tablicę. Zajęcia umilały melodie kolęd i pastorałek.