• marzec 2023/2024

          25.03.2024 23:06
                      Poznanie otaczającego nas świata oraz zrozumienie zjawisk w nim zachodzących to główne zadania fizyki. Do odkrywania praw, które regulują funkcjonowanie przyrody niezbędne jest wykonywanie doświadczeń i eksperymentów.
          Na podstawie obserwacji rozłożenia cieczy w cylindrze uczniowie samodzielnie odkryli, jaka jest zależność między gęstościami używanych w doświadczeniu substancji. Zaobserwowali cztery warstwy powstałe w cylindrze (patrząc od góry): denaturat, olej, woda z barwnikiem, woda z solą. Z radością weszli w rolę odkrywców otaczającego ich świata.
                      Pomoce naukowe zakupione w ramach programu Laboratorium Przyszłości umożliwiają uczniom empiryczne badanie świata. Pomagają w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: ,,Jak to działa?”, ,, Dlaczego ?’’ oraz rozbudzają ich ciekawość poznawczą. Podczas lekcji fizyki bardzo często wykorzystywana jest Modułowa pracownia przyrodnicza (moduł woda).
                      Uczniowie klasy VII, analizując na lekcjach fizyki różnice gęstości substancji w różnych stanach  skupienia, użyli zestawu 16. z modułu woda pt. ,,Gęstość cieczy”. Na podstawie opisu w nim zawartego przeprowadzili w grupach  doświadczenia, które miały na celu porównanie gęstości następujących cieczy: wody, wody słonej, oleju oraz denaturatu. Podczas eksperymentu siódmoklasiści wykorzystali następujące materiały z pudełka: cylinder miarowy, zlewki oraz barwniki. Wyniki doświadczeń uświadomiły im, iż potoczne stwierdzenie: ,,olej jest gęstszy niż woda” jest nieprawdziwe, gdyż olej znajduje się nad wodą w cylindrze, zatem jego gęstość jest mniejsza od gęstości wody.  W życiu codziennym można to zaobserwować gdy, oka tłuszczu unoszą się na powierzchni rosołu. Kiedy ktoś mówi, że ,,olej jest gęstszy od wody’’ w rzeczywistości stwierdza, że olej jest bardziej lepki od wody.
           
        • grudzień 2023/2024

          23.02.2024 19:00
          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          Celem Laboratoriów Przyszłości jest zapewnienie pomocy dydaktycznych, które wspomagają uczenie się poprzez eksperymentowanie i zdobywanie umiejętności praktycznych.
                     W ramach tego projektu zakupiono 10 mikroskopów optycznych WF10X do użytku w pracowni biologicznej, dzięki czemu, każdy uczeń na lekcji, podczas obserwacji może skorzystać z tego przyrządu. Uczniowie klasy IV na lekcjach przyrody mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadą działania mikroskopu, jego obsługą i techniką prowadzenia obserwacji. Swoje pierwsze kroki w podglądaniu mikroświata uczniowie stawiali przeprowadzając obserwację gotowych preparatów mikroskopowych. Nie obyło się bez trudnych emocji związanych z niemożnością zlokalizowania obiektu obserwacji, czy obawą o uszkodzenie mikroskopu. Po „oswojeniu się” przyszedł czas na radość z pierwszego sukcesu - samodzielnie odkrytego świata spod mikroskopu.  Następnie uczniowie przygotowywali preparat w kropli wody. Otrzymali szkiełka podstawowe, szkiełka nakrywkowe, nożyczki, pęsety, igły preparacyjne oraz pipety i samodzielnie, na podstawie instrukcji, wykonywali preparat ze skórki cebuli. Nie było to łatwe zadanie, ale wszystkim udało się przygotować preparat, a potem obejrzeć go pod mikroskopem. Wykorzystanie mikroskopu na lekcji sprawiło, że nauka stała się niezwykle ciekawa i wciągająca. Wszyscy byli bardzo podekscytowani obserwacją świata przyrody niewidocznego ” gołym okiem” i czuli się jak odkrywcy!
                      Na lekcjach chemii w klasach VII i VIII uczniowie mają możliwość korzystania z zasobów modułowej pracowni przyrodniczej – Woda. Jest to zestaw  umożliwiający prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metody badawczej. Uczniowie klasy VII badali właściwości różnych substancji, a uczniowie klasy VIII porównywali rozpuszczalność wybranych soli w wodzie.  Wykorzystywali narzędzia i sprzęt  z modułu oraz karty pracy i karty ucznia. Uczniowie wykazywali duże zaangażowanie podczas pracy. Bardzo proste, ale efektowne doświadczenia pozwoliły im na obserwowanie zależności i samodzielne wyciąganie wniosków, rozwijanie ciekawości  i chęci aktywnego poznawania zjawisk i procesów, które zachodzą w otaczającym ich świecie.






           
        • październik 2023/2024

          03.03.2024 22:09
          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          W październiku uczniowie klasy VII podczas lekcji plastyki zgłębiali swoją wiedzę na temat fotografii. Podczas zajęć zapoznali się z historią fotografii, z podstawowymi pojęciami, takimi jak fotomontaż, fotokolaż, fotogram, rodzajami fotografii oraz jej podziałem ze względu na podejmowany temat. Oprócz tego dowiedzieli się na co trzeba zwracać uwagę w przypadku wykonywania i analizowania zdjęć. Zdobyte wiadomości posłużyły im do wykonania zadania, które polegało na stworzeniu animacji poklatkowej.
          Siódmoklasiści rozpoczęli swoją pracę od opracowania projektu animacji. Następnie wykorzystując dostępne materiały w postaci klocków słomkowych, samochodzików rozpoczęli tworzenie kolejnych klatek animacji. Do utrwalania kolejnych ujęć siódmoklasiści użyli aparatu cyfrowego ufundowanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości oraz przyniesionych z domu aparatów fotograficznych. Uczniowie musieli wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, skupić się na tym, by stworzone zdjęcia stanowiły spójną sekwencję. Niekiedy musieli powtarzać ujęcia, ale dzięki swojej wytrwałości przygotowali wspaniałe fotografie, które połączone ze sobą w aplikacji do tworzenia gifów zaowocowały powstaniem animacji poklatkowych. Zapraszamy do ich obejrzenia poniżej.


        • listopad 2023/2024

          23.02.2024 19:01

          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          Dnia 30 listopada 2023 roku odbył się w ZPO w Krzywaczce Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej.

          Celem konkursu było kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia, oraz zwrócenie uwagi na właściwe rozumienie znaków i symboli narodowych w polskiej kulturze   i obyczajowości.

          Przegląd pieśni został zorganizowany przez mgr Małgorzatę Wątor, przy współpracy mgr Katarzyny Gaweł, mgr Karoliny Wójtowicz i mgr Ryszarda Mechy.

          Konkurs przeznaczony był dla uczniów Szkół Podstawowych Gminy Sułkowice. Zgodnie z regulaminem,  przeprowadzono go  w dwóch kategoriach: SOLIŚCI I ZESPOŁY WOKALNE (grupy do 8- osób). W każdej z w/w kategorii ustalono  PRZEDZIAŁY WIEKOWE: a) uczniowie klas I-III, b) uczniowie klas IV-VIII.

          Szkołę mogło reprezentować 2 solistów i 2 zespoły  wokalne (z każdej kategorii wiekowej).

          Do konkursu przystąpiły: Szkoła Podstawowa z Rudnika, Szkoła Podstawowa z Harbutowic, oraz Szkoła Podstawowa z Krzywaczki. Uczestników oceniało jury w składzie: mgr Halina Repeć oraz mgr Radosław Partyka.

          Wyniki:

          Solista I-III:

          I miejsce ex aequo– Magdalena Golonka – Szkoła Podstawowa w Harbutowicach

          Emilia Ledniowska – Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

          II miejsce – Hanna Sternal – Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

          III miejsce – Natasza Młynarczyk – Szkoła Podstawowa w Harbutowicach

           

          Zespół wokalny I-III:

          I miejsce -Szkoła Podstawowa  w Krzywaczce

          II miejsce – Szkoła Podstawowa w Harbutowicach

           

          Solista IV-VIII:

          I miejsce ex aequo - Filip Ledniowski – Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

          Daria Hudaszek – Szkoła Podstawowa w Rudniku

          II miejsce – Pola Kuras- Szkoła Podstawowa w Krzywaczce

          III miejsce – Magdalena Golonka – Szkoła Podstawowa w Harbutowicach

           

          Zespół wokalny IV-VIII:

          I miejsce - Szkoła Podstawowa w Krzywaczce (zespół 8-osobowy)

          II miejsce -Szkoła Podstawowa  w Krzywaczce-duet Emilia Ledniowska i Filip Ledniowski

          III miejsce – Szkoła Podstawowa w Rudniku

          Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Artura Grabczyka oraz Pana Roberta Bylicy - Radnego Województwa Małopolskiego, za wsparcie naszego konkursu i nagrodzenie laureatów.

          Podczas Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej został wykorzystany sprzęt multimedialny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          Małgorzata Wątor
          Ryszard Mecha


        • czerwiec

          26.06.2023 08:26
          #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
           
          W dniu 1 czerwca 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Jak co roku święto dzieci przebiegało w naszej szkole na sportowo. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla uczniów mnóstwo atrakcji, które uprzyjemniał dźwięk płynący z przenośnego głośnika firmy Sony, zakupionego w ramach  programu Laboratoria Przyszłości.