• grudzień 2023/2024

• 23.02.2024 19:00
          • #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Celem Laboratoriów Przyszłości jest zapewnienie pomocy dydaktycznych, które wspomagają uczenie się poprzez eksperymentowanie i zdobywanie umiejętności praktycznych.
                       W ramach tego projektu zakupiono 10 mikroskopów optycznych WF10X do użytku w pracowni biologicznej, dzięki czemu, każdy uczeń na lekcji, podczas obserwacji może skorzystać z tego przyrządu. Uczniowie klasy IV na lekcjach przyrody mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadą działania mikroskopu, jego obsługą i techniką prowadzenia obserwacji. Swoje pierwsze kroki w podglądaniu mikroświata uczniowie stawiali przeprowadzając obserwację gotowych preparatów mikroskopowych. Nie obyło się bez trudnych emocji związanych z niemożnością zlokalizowania obiektu obserwacji, czy obawą o uszkodzenie mikroskopu. Po „oswojeniu się” przyszedł czas na radość z pierwszego sukcesu - samodzielnie odkrytego świata spod mikroskopu.  Następnie uczniowie przygotowywali preparat w kropli wody. Otrzymali szkiełka podstawowe, szkiełka nakrywkowe, nożyczki, pęsety, igły preparacyjne oraz pipety i samodzielnie, na podstawie instrukcji, wykonywali preparat ze skórki cebuli. Nie było to łatwe zadanie, ale wszystkim udało się przygotować preparat, a potem obejrzeć go pod mikroskopem. Wykorzystanie mikroskopu na lekcji sprawiło, że nauka stała się niezwykle ciekawa i wciągająca. Wszyscy byli bardzo podekscytowani obserwacją świata przyrody niewidocznego ” gołym okiem” i czuli się jak odkrywcy!
                        Na lekcjach chemii w klasach VII i VIII uczniowie mają możliwość korzystania z zasobów modułowej pracowni przyrodniczej – Woda. Jest to zestaw  umożliwiający prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metody badawczej. Uczniowie klasy VII badali właściwości różnych substancji, a uczniowie klasy VIII porównywali rozpuszczalność wybranych soli w wodzie.  Wykorzystywali narzędzia i sprzęt  z modułu oraz karty pracy i karty ucznia. Uczniowie wykazywali duże zaangażowanie podczas pracy. Bardzo proste, ale efektowne doświadczenia pozwoliły im na obserwowanie zależności i samodzielne wyciąganie wniosków, rozwijanie ciekawości  i chęci aktywnego poznawania zjawisk i procesów, które zachodzą w otaczającym ich świecie.