• marzec 2023/2024

          • 25.03.2024 23:06
          •             Poznanie otaczającego nas świata oraz zrozumienie zjawisk w nim zachodzących to główne zadania fizyki. Do odkrywania praw, które regulują funkcjonowanie przyrody niezbędne jest wykonywanie doświadczeń i eksperymentów.
            Na podstawie obserwacji rozłożenia cieczy w cylindrze uczniowie samodzielnie odkryli, jaka jest zależność między gęstościami używanych w doświadczeniu substancji. Zaobserwowali cztery warstwy powstałe w cylindrze (patrząc od góry): denaturat, olej, woda z barwnikiem, woda z solą. Z radością weszli w rolę odkrywców otaczającego ich świata.
                        Pomoce naukowe zakupione w ramach programu Laboratorium Przyszłości umożliwiają uczniom empiryczne badanie świata. Pomagają w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: ,,Jak to działa?”, ,, Dlaczego ?’’ oraz rozbudzają ich ciekawość poznawczą. Podczas lekcji fizyki bardzo często wykorzystywana jest Modułowa pracownia przyrodnicza (moduł woda).
                        Uczniowie klasy VII, analizując na lekcjach fizyki różnice gęstości substancji w różnych stanach  skupienia, użyli zestawu 16. z modułu woda pt. ,,Gęstość cieczy”. Na podstawie opisu w nim zawartego przeprowadzili w grupach  doświadczenia, które miały na celu porównanie gęstości następujących cieczy: wody, wody słonej, oleju oraz denaturatu. Podczas eksperymentu siódmoklasiści wykorzystali następujące materiały z pudełka: cylinder miarowy, zlewki oraz barwniki. Wyniki doświadczeń uświadomiły im, iż potoczne stwierdzenie: ,,olej jest gęstszy niż woda” jest nieprawdziwe, gdyż olej znajduje się nad wodą w cylindrze, zatem jego gęstość jest mniejsza od gęstości wody.  W życiu codziennym można to zaobserwować gdy, oka tłuszczu unoszą się na powierzchni rosołu. Kiedy ktoś mówi, że ,,olej jest gęstszy od wody’’ w rzeczywistości stwierdza, że olej jest bardziej lepki od wody.
             
          • Wróć do listy artykułów