Każdego roku podejmujemy działania profilaktyczne i edukacyjne mające na celu kształtowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań bezpiecznych w drodze do szkoły, w szkole, w domu i zapobieganie zachowaniom niebezpiecznym. W minionych tygodniach uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, pogadankach, rozmowach kierowanych podczas których omawiali najważniejsze zasady z zakresu bezpieczeństwa na drodze do i ze szkoły. W czasie zajęć świetlicowych najmłodsi wychowankowie rozmawiali na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zastanawiali się, co należy robić, aby unikać niebezpiecznych sytuacji. Ponadto przygotowali prace plastyczne, m.in.: plakaty edukacyjne ukazujące najważniejsze zasady dotyczące znajomości przepisów ruchu drogowego oraz znaki drogowe. Na szkolnym korytarzu zostały wyeksponowane gazetki edukacyjne poruszające tematykę bezpieczeństwa na drodze.
Kolejną inicjatywą był udział uczniów klas I – VI w prelekcjach profilaktyczno – edukacyjnych, które zostały przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach – pana st. sierż. Sebastiana Kruka. Spotkania miały na celu promocję pozytywnych postaw i zachowań w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz zachęcenie dzieci i uczniów do odpowiedzialnych zachowań.
Prelegent omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Ważne przesłanie wiązało się również z ograniczonym zaufaniem do nieznajomych osób dorosłych. Pan Sebastian zwrócił także uwagę na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zajęć i zabaw w szkole, a także na kształtowanie odpowiedzialnej postawy za zdrowie własne i innych uczniów.
Druga część spotkań poświęcona została profilaktyce agresji i przemocy, w tym również cyberprzemocy. Poruszenie tej tematyki miało na celu uwrażliwienie uczniów na przemoc i agresję, a także zapobieganie zachowaniom przemocowym w przyszłości. Prelegent zwrócił uwagę na konsekwencje prawne takich zachowań. Ważnym aspektem było zwrócenie uwagi na cierpienie, z jakim musi zmierzyć się ofiara przemocy. Podkreślono konieczność wzmocnienia więzi w grupie, kształtowania postawy przyjaźni i akceptacji, a także gotowość niesienia pomocy innym.
Mamy nadzieję, że przedstawione rady na długo pozostaną w pamięci naszych wychowanków.
Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny