• FINAŁ AKCJI CHARYTATYWEJ PT.:  „UŚMIECH AFRYKI”
          • FINAŁ AKCJI CHARYTATYWEJ PT.:  „UŚMIECH AFRYKI”

            Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele!

            18 listopada br. zakończyliśmy trwającą miesiąc akcję pt.: „Uśmiech Afryki”. W tym czasie w szkole podstawowej i przedszkolu zbieraliśmy szczoteczki do zębów, pasty, nici dentystycznych oraz kubki. Dzięki Waszemu ogromnemu sercu pełnego dobroci i zaangażowania po przeliczeniu zgromadzimy 175 sztuk tubek past do zębów, 310 sztuk szczoteczek do zębów, 7 sztuk rolek dentystycznych oraz 10 sztuk kubków, co daje sumę 502 sztuk różnych artykułów. Wszystkie te rzeczy zostały spakowane i przekazane do Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Golkowicach k. Wieliczki, aby następnie wyruszyć do Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie na Mazurach, gdzie dołączą do specjalnie przygotowywanych kontenerów z pomocą charytatywną dla placówek misyjnych na Czarnym Lądzie.

            W ten sposób staramy się wpajać naszym wychowankom takie wartości jak ofiarność, wzajemna pomoc i troska o słabszych. Wdrażamy w życie słowa Jana Pawła II: Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” Pokazujemy, że pomoc drugiemu człowiekowi ma ogromną moc. Dlatego dziękujemy wszystkim za każdą szczoteczkę do zębów, za każdy gest solidarności z naszą akcją.

            Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom, którzy pomogli w organizacji akcji: p. Katarzynie Biedce, p. Agnieszce Dudzie, p. Katarzynie Gaweł, p. Sylwii Herman, p. Ewelinie Mirosze, p. Karolinie Partyce, p. Karolinie Topie, p. Sabinie Skupień i ks. diakonowi Michałowi Krasowskiemu.

             

            p. Maciej Matoga – koordynator akcji

        • Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas II - VIII
          • Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas II - VIII

            Warsztaty profilaktyczne zostały zorganizowane dla uczniów klas II – VIII szkoły podstawowej we współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki z Krakowa. Każda z klas uczestniczyła w dwugodzinnych zajęciach, a tematyka spotkań była odpowiedzią na potrzeby uczniów.

            Dnia 9 listopada 2022 roku odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV – VIII, które zostały poprowadzone przez pedagoga specjalnego, terapeutę - pana Łukasza Gołąbka. Uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w zajęciach nt.: „Integracja – jak budować dobre relacje z rówieśnikami”. Temat ten jest niezwykle ważny i wciąż aktualny, dzieci i młodzież potrzebują wsparcia w zakresie dbania o prawidłowe relacje z rówieśnikami, dlatego tak ważne jest poruszanie tego problemu, wskazywanie im wskazówek i zapewnienie wsparcia.

            Z kolei uczniowie klas ósmych w czasie spotkania szkoleniowego nt.: „Techniki aktywnej nauki – wiem, jak się uczyć” mogli dowiedzieć się, jak efektywnie przyswajać wiedzę, jak zwiększyć umiejętność koncentracji uwagi, jak wyćwiczyć pamięć oraz  wykorzystywać najodpowiedniejsze techniki uczenia się.

            Natomiast dnia 16 listopada 2022 roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole panią Julię Kulik - specjalistę psychologa. Dla uczniów klas trzecich zostały przeprowadzone  przez nią warsztaty profilaktyczne nt.: „Przemoc werbalna – czyli o krzywdzącej sile słów”. W pierwszej części spotkania uczniowie rozmawiali o trudnych emocjach i ich wyrażaniu. Przyjrzeli się bliżej złości – czym jest i jak sobie z nią radzić, by nie ranić innych. Uczniowie chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami m.in. w jakich sytuacjach odczuwają złość, jak ją wyrażają, jak się wtedy czują, co im pomaga itd. W dalszej kolejności dzieci poznały techniki radzenia sobie ze złością, słuchały muzyki relaksacyjnej i próbowały sobie wyobrazić, jak ich złość mogłaby wyglądać. Później swoje wyobrażenia przeniosły na kartki papieru. W czasie spotkania pani psycholog przypomniała uczniom również o tzw. „języku żyrafy” czyli o komunikacji nastawionej na wyrażanie swoich potrzeb i uczuć, bez ocen i sądów, język porozumienia bez przemocy, język serca i empatii.

            Najmłodsi uczniowie klas drugich zostali zaproszeni na warsztaty pt.: „Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”. Profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Nikogo nie trzeba przekonywać, że działania te muszą iść w parze z oddziaływaniami rodziców, ich racjonalnym podejściem, wypracowaniem z dzieckiem zasad korzystania z Internetu, komputera, telefonu i itp. Pani psycholog zwróciła uwagę na takie aspekty jak: bezpieczeństwo dzieci w sieci, zasady korzystania z Internetu, zasady dotyczące czasu, jaki dzieci mogą przeznaczyć na gry komputerowe, negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój i psychikę dziecka.

            Ponadto w dalszej części warsztatu uczniowie omówili zasady pracy w grupie, które pomagają „nie zgubić” ciszy w klasie i podpowiedzą, jak być przyjacielem ciszy. W ożywionej dyskusji uczniowie sami stwierdzili, że gdy brakuje im ciszy, przeżywają negatywne emocje, więc warto podjąć pracę również w tym zakresie.

             

            Katarzyna Gaweł

            Pedagog szkolny

        • Akademia z okazji Święta Niepodległości
          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

            „Ojczyzna to my!” – takie hasło stanowiło motyw przewodni uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości zorganizowanej w naszej szkole 10 listopada 2022 r. W przedstawieniu poetycko-muzycznym uczestniczyli przede wszystkim uczniowie klas IV-VII, którzy wcielili się w role podróżników, osób zagubionych, szukających swego miejsca w świecie. Kobieta w czerni, przywołując fragmenty różnych utworów literackich deklamowanych przez kolegów i koleżanki, uświadomiła zebranym, że najwyższą wartość w ich życiu powinna stanowić Ojczyzna, a najlepszym miejscem do życia, w którym szanuje się kulturę, tradycję, wartości moralne, jest Polska. Recytacje wychowanków były uzupełnione o wiadomości historyczne dotyczące okoliczności utraty niepodległości przez nasz kraj. Wędrowcy wysłuchali również opowieści o nieudanych powstaniach z XIX wieku oraz o początkach polskiej państwowości i wielkim szczęściu towarzyszącym Polakom w chwili odzyskania wolności i suwerenności w 1918 r. Całość przedstawienia uzupełniły piosenki śpiewane przez chór szkolny pod dyrygenturą mgr M. Wątor.

            Punkt wieńczący wydarzenie stanowiło przemówienie pana dyrektora oraz wspólne zdjęcie całej społeczności szkolnej.

            Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie akademii: K. Gaweł, S. Skupień, T. Kukla.

        • Wycieczka klas IV i V do Krakowa
          • Wycieczka klas IV i V do Krakowa

            18 listopada 2022 r. uczniowie klas IV i V wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w dawnej siedzibie królów Polski – Zamku Królewskim na Wawelu. W tym niezwykłym miejscu wychowankowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Wawel legendarny i historyczny”, podczas której zwiedzili wybrane komnaty pełniące zarówno funkcje mieszkalne, jak i reprezentacyjne. Czwarto i piątoklasiści wysłuchali także legendarnych opowieści o władcach, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii. Drugim punktem wycieczki było obejrzenie w Teatrze Groteska spektaklu „Kapelusz za sto tysięcy” zrealizowanego na podstawie powieści A. Bahdaja. Nasi uczniowie poznali więc główną bohaterkę sztuki - dwunastoletnią Krysię, zwaną przez kolegów w swoim gangu Dziewiątką. Za sprawą przypadku ta odważna, zaradna i skora do natychmiastowego działania dziewczynka przeżyła niesamowitą wakacyjną przygodę. Wcieliła się w rolę detektywa i wprowadziła w życie śmiałe pomysły, próbując wyjaśnić tajemnicę kapelusza wartego 100 tysięcy.

          • Laureaci Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.: „Jesteśmy bezpieczni na drodze”

            Konkurs został skierowany do uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Jego głównym celem była edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promowanie idei bezpiecznego poruszania się po drogach. Konkurs cieszył się  dużym zainteresowaniem. Złożone prace plastyczne wykonane były różnymi technikami. Ze względu na wyrównany i wysoki poziom prac komisja przyznała po dwa pierwsze i drugie miejsca.

             

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce:  ex aequo: Aleksandra Gołąb kl. I a, Jan Rakoczy  kl. III b

            II miejsce:  ex aequo: Krzysztof Malicki  kl. III b, Wiktoria Gorzkowska  kl. I b

            III miejsce:  ex aequo: Franciszek Kaczor  kl. I a

            Wyróżnienie:  

            Adam Poznański kl. I b

             

             

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie oraz jego laureatom serdecznie gratulujemy!

            Dziękujemy za zaangażowanie!

            Organizatorzy

        • „Szkoła pamięta” – ocalić od zapomnienia
          • „Szkoła pamięta” – ocalić od zapomnienia

            Listopad jest miesiącem, który szczególnie nastraja do zadumy. Nie tylko wspominamy wtedy naszych bliskich zmarłych, ale w sposób wyjątkowy pragniemy czcić pamięć o tych, którzy w historii naszego narodu zapisali się złotymi zgłoskami  szczególnie tych, którzy oddali własne życie, służąc ojczyźnie. Mając to na uwadze, w ramach akcji „Szkoła pamięta” wychowankowie świetlicy przygotowali gazetkę ścienną związaną z Narodowym Świętem Niepodległości. W sposób szczególny wyeksponowali w niej postać Józefa Piłsudskiego – Naczelnika Państwa Polskiego. Dodatkowo przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem zorganizowali akcję porządkowania bezimiennych i opuszczonych grobów na cmentarzu parafialnym w Krzywaczce. Tym samym oddali cześć zmarłym i okazali szacunek dla minionego pokolenia.

        • Ślubowanie klas pierwszych
          • Ślubowanie klas pierwszych

            28 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Wychowankowie - pięknie wystrojeni, w okolicznościowych biretach - zebrali się na  odpowiednio udekorowanej na tę okazję sali gimnastycznej i zaprezentowali program artystyczny. Po tych emocjach przyszedł czas na główny punkt programu, czyli pasowanie przy pomocy wielkiego ołówka na ucznia naszej szkoły. W obecności rodziców, gości, dyrekcji i nauczycieli pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Przyrzekali być wiernymi tradycji naszego kraju, szanować język i kulturę ojczystą, godnie reprezentować szkołę i dbać o jej dobre imię, a także obiecywali rozwijać swoje umiejętności i wiedzę według posiadanych zdolności i możliwości. Na koniec wszyscy uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i książki.

            Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy, aby dobrze się czuli     

            w naszej szkole, by z ochotą codziennie tu przychodzili                  

            i wspólnie z kolegami uczyli się.

            Serdecznie Was witamy i życzymy wielu sukcesów w nauce!

          • Dzień Edukacji Narodowej 2022/2023

            Gdy dzieci są małe daj im solidne korzenie,

            gdy są duże, podaruj im skrzydła

            tym roku szkolnym 13 października uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęliśmy refleksją na temat wymienionej powyżej parafrazy słów Johana Wolfganga Goethego. Narratorzy prowadzący uroczystość podkreślili rolę nauczyciela w kształtowaniu młodego  pokolenia. Zwrócili uwagę na to, że nauczyciel dla dziecka jest często trenerem, przyjacielem i przewodnikiem. To od niego uczeń czerpie  wiedzę o tym, jak poruszać się w świecie. To on stwarza  okazję do uczenia się, pokazuje, że warto marzyć i eksplorować świat. Mobilizuje do emocjonalnego rozwoju – odkrywa potencjał dziecka, po prostu - dodaje skrzydeł.

            Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, podczas którego wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom za poświęcenie, czas i cierpliwość okazywane każdego dnia. Wyrazili wdzięczność za ogrom przekazywanej wiedzy i naukę życiowych prawd. Na koniec występujący złożyli pracownikom oświaty serdeczne życzenia. Akademia została przygotowana przez nauczycieli: Agatę Szary, Agnieszkę Łabędź i Katarzynę Biedkę. Całość przedsięwzięcia uświetnił występ chóru szkolnego pod opieką p. Małgorzaty Wątor oraz scenografia  autorstwa p. Eweliny Mirochy.

        • Wycieczka klas trzecich do Krakowa
          • Wycieczka klas trzecich do Krakowa

            12 października 2022 roku uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Pierwszym jej punktem była wizyta w Pracowni i Muzeum Witrażu. Nasi wychowankowie uczestniczyli tam w lekcji muzealnej oraz warsztatach. W trakcie pierwszej części dowiedzieli się jak powstaje witraż począwszy od projektu do jego realizacji na szkle. Mieli szansę poznać narzędzia wykorzystywane przez zawodowych witrażystów, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły nożyczki z podwójnym ostrzem. Uczniowie zobaczyli w jak sposób cieniuje się figury, sylwetki z użyciem patyny, czyli sproszkowanego szkła. Samodzielnie za pomocą pędzelka zdejmowali warstwy patyny z przygotowanego witrażu. Oprócz tego zobaczyli piec, w którym przygotowuje się witraże. Dzieci były zadziwione tym, iż temperatura sięga tam powyżej 650 stopni Celsjusza. Po części teoretycznej pani przewodniczka zaprosiła grupę do zwiedzenia muzeum, gdzie można było podziwiać prace Wyspiańskiego, Jastrzębowskiego, Mehoffera oraz Stefana Matejki. Wizytę w Pracowni i Muzeum Witrażu zwieńczyły zajęcia warsztatowe „Średniowieczne rozety”. To w ich trakcie uczniowie z użyciem bibuły oraz czarnych wycinanek wykonali prace nawiązujące do techniki witrażu. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością oraz poczuciem estetyki. Z pewnością wiele ze stworzonych w tym dniu prac zdobi okna w domach uczniów.

            Po tak intensywnej pracy trzecioklasiści udali się do Teatru Groteska na spektakl „Kot w butach” w reżyserii Roberta Jarosza. Dzieci były pod wrażeniem gry aktorskiej, doboru rekwizytów oraz scenografii, w której kolorowe bryły raz stawały się rzeką, a innym razem zamkiem. Największe poruszenie wśród uczniów wywołała scena z akrobacjami na młyńskim kole na początku spektaklu oraz ruch sceniczny towarzyszący cofaniu czasu przez Króla Opryka Wielkiego.

        • Wycieczka do Oświęcimia
          • Wycieczka do Oświęcimia

            1.10.2022 r. klasy 8a i 8b odbyły wycieczkę do Oświęcimia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie muzeum Auschwitz­-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Jest to miejsce, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych nacjach.

            Pod opieką pani przewodnik zwiedziliśmy najważniejsze obiekty na terenie dwóch głównych obozów byłego nazistowskiego kompleksu zagłady . Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Następnie udaliśmy  się do Auschwitz II Birkenau. W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady,  zachowały się tu ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. 

            Osobiste rzeczy więźniów, ubrania, obuwie, fotografie, miejsca kaźni, które zobaczyliśmy i historie o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach, karach, eksperymentach medycznych, których wysłuchaliśmy uzmysłowiły nam ogrom okrucieństwa oprawców i cierpienia ofiar.  Głód, terror, nadludzka praca, choroby, egzekucje, komory gazowe, cyklon B – tego  doświadczali przywożeni tutaj więźniowie różnych narodowości. Wszystko to, co zobaczyliśmy, wywarło na nas ogromne wrażenie.

            Była to niezwykła lekcja historii o tragicznych wydarzeniach z nie tak odległej, jak nam się wydawało, przeszłości.

          • Szkoły Pełne Talentów

            Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Szkoły Pełne Talentów"

            Jak przekazać szkole TALENCIAKA?

            Wejdź na lidl.pl/szkoly, odszukaj naszą  szkołe i przekaż Talenciaka lub przynieś do sekretariatu szkoły.

            Wszystkich zaangażowanych nagrodzimy pochwałą.

          • UŚMIECH AFRYKI

            Drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele!

             

            Zwracamy się do Was z uprzejmą prośbą o włączenie się w szkolną akcję charytatywną pt.: UŚMIECH AFRYKI. Zbieramy szczoteczki do zębów (dowolne włosie, manualne - ręczne), pasty do zębów, kubki do mycia zębów i nici dentystyczne, które przekażemy szpitalom misyjnym i sierocińcom prowadzonych przez polskich misjonarzy w Afryce.

            Mieszkańcy Czarnego Lądu często muszą zmagać się z brakiem podstawowych środków higieny osobistej. Pragniemy im pomóc zbierając wskazane artykuły, które następnie zostaną przekazane za pośrednictwem zakonu księży werbistów do najbardziej potrzebujących placówek.

            Akcja trwa od 17 października do 18 listopada 2022 r.

            Szczoteczki do zębów, pasty i nici dentystyczne prosimy przekazywać do: p. Katarzyny Biedki, p. Agnieszki Dudy (przedszkole), p. Katarzyny Gaweł, p. Sylwii Herman, p. Eweliny Mirochy, p. Karoliny Partyki, p. Karoliny Topy, p. Sabiny Skupień, ks. diakona Michała Krasowskiego lub p. Macieja Matogi. 

            Szczegółowe informacje o akcjach misyjnych księży werbistów można znaleźć na stronie: https://www.pomocmisjom.werbisci.pl/.

             

            p. Maciej Matoga – koordynator akcji

        • PROJEKT „EDUKACJA EKOLOGICZNA W GMINIE SUŁKOWICE” – edycja II
          • PROJEKT „EDUKACJA EKOLOGICZNA W GMINIE SUŁKOWICE” – edycja II

            Zgłębiając temat „Woda w Gminie Sułkowice” uczniowie naszej szkoły po raz drugi włączyli się do projektu ekologicznego realizowanego we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Sułkowice. Głównym celem projektu było propagowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Nasi wychowankowie zaangażowali się w różnorodne działania, uczniowie z klas I – III wzięli udział w konkursie na wiersz o tematyce ekologicznej. Na ogromne gratulacje zasługuje Emilia Ledniowska (klasa II b), która zdobyła I miejsce oraz Józef Leniartek (klasa I a), który otrzymał wyróżnienie. Uczniowie klasy siódmej przygotowali pojazd ekologiczny, który został zaprezentowany w czasie targów i nagrodzony przez komisję. Uczniowie klas ósmych przygotowali plakaty edukacyjne zgłębiające temat „Wody w gminie Sułkowice” oraz makietę zalewu rekreacyjnego w Sułkowicach. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z nauczycielami uczestniczyli w wydarzeniu podsumowującym projekt, tj. w targach edukacyjnych, które odbyły się 1 października 2022 roku na hali sportowej w Sułkowicach.

            Katarzyna Gaweł

            Pedagog szkolny

          • Dodatkowe dni wolne

                   Dyretor ZPO w Krzywaczce uprzejmie informuje, że po zasięgnięciu opiniii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustalono dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023:

            1) 31 października 2022 r.

            2) 2 listopada 2022 r.

            3) 2 maja 2023 r.

            4) 23 maja 2023 r.

            5) 24 maja 2023 r.

            6) 25 maja 2023 r.

            7) 26 maja 2023 r.

            8) 9 czerwca 2023 r.

    • Librus Synergia