7 listopada 2024 roku zostały zorganizowane w naszej szkole spektakle profilaktyczne dla uczniów klas I – VI we współpracy z Teatrem „Magiczna Scena” z Krakowa.
Uczniowie klasy I a, I b oraz II a zostali zaproszeni na bajkę profilaktyczną pt.: „Galaktyczny przyjaciel”. Wspólnie z głównym bohaterem Zgredkiem, lojalnymi zabawnym sługą złej Czarownicy przeżyli liczne przygody. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przemianie Zgredka, który pod okiem tytułowego galaktycznego przyjaciela uczył się, jakie są w życiu najważniejsze wartości. Zgredek dowiaduje się między innymi, jak dbać o swoje zdrowie. Poznaje zagrożenia, jakie niesie ze sobą niezdrowy tryb życia czy niezdrowa żywność. Uczy się, jak wiele korzyści przynosi aktywny styl życia, uprawianie sportu i dbanie o odpowiednią dietę. Galaktyczny przyjaciel ukazał również tajniki dobrych manier oraz konieczność dbania o środowisko.
Kolejna grupa uczniów z klasy II a, II b oraz III b obejrzała spektakl profilaktyczny pt.: „Księga życzeń”. To bajka mówiąca o przyjaźni, dobrym zachowaniu, a w szczególności o szacunku do drugiego człowieka. Główną bohaterką opowieści była rezolutna dziewczynka Zosia, która zabrała dzieci w świat pełen magii i kolorów. Uczniowie wspólnie z główną bohaterką przeżywali niesamowite przygody, które wymagały od nich podejmowania mądrych decyzji, pełnych rozwagi i szacunku dla innych.
Głównym celem tej bajki było ukazanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie postawy asertywnej wobec zachowań ryzykownych, a także wspomaganie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji rówieśniczych opartych na empatii i wzajemnym szacunku.
Z kolei uczniowie z klas IV – VI zostali zaproszeni na spektakl pt.: „Pułapki sieci”. Spektakl przedstawiał historię młodego chłopaka, który był zafascynowany światem Internetu i najchętniej spędzał wolny czas przed ekranem zarówno telefonu jak i laptopa. Pewnego dnia chłopak, nie zważając na to, że właśnie ma zakaz użytkowania sprzętów elektronicznych z powodu swojego nieodpowiedniego zachowania, siada przed laptopem i rozpoczyna czat z nieznajomym. Kolejne kroki podejmowane przez głównego bohatera coraz bardziej ściągają go na niewłaściwą drogę i wpływają negatywnie na jego zdrowie. Okazuje się jednak, że chłopiec może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony rówieśników i osób dorosłych, rodziców i nauczycieli, którzy pomagają mu w rozwiązaniu problemów i otaczają go wsparciem.
Spektakl porusza temat bezpieczeństwa w sieci oraz uczy rozsądnego korzystania z Internetu. Zwraca uwagę na trudności związane z uzależnieniem oraz porusza temat agresji i przemocy. Ukazuje umiejętność odmawiania i nieulegania naciskowi grupy rówieśniczej jako jedną z kompetencji kluczowych w codziennym życiu. Celem dodanym przekazu było ukazanie znaczącej roli osób dorosłych, rodziców i nauczycieli w życiu młodego człowieka, szczególnie przy rozwiązywaniu problemów. Ważne było także pokazanie uczniom, że warto szukać pomocy i korzystać z zaoferowanego wsparcia.
Ponadto uczniowie wysłuchali wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci, profilaktyki uzależnień od telefonów czy Internetu, a także kształtowania postaw otwartych na pomoc i dbania o kondycję psychiczną.
Przekaz artystyczny był bardzo żywy i barwny, przedstawione bajki łączyły w sobie humor oraz walor profilaktyczny i edukacyjny. Aktorzy aktywizowali uczniów, zapraszając ich na scenę czy też zachęcając do wspólnego tańca. Po każdym spektaklu uczniowie wzięli aktywny udział w pogadankach profilaktycznych
Dnia 24 października 2024 roku uczniowie klasy V a oraz VI uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez zaproszonego specjalistę – pana Marka Hajduka. Każda z klas uczestniczyła w 45 - minutowych warsztatach, a tematyka spotkań była odpowiedzią na rozpoznane potrzeby uczniów. Spotkania poświęcone zostały tematyce budowania relacji w zespole klasowym, rozwijania i wzmacniania kompetencji społecznych. Uczniowie przełamywali swoje bariery i pracowali nad umiejętnością autoprezentacji. Podejmowali współpracę i współdziałali w celu rozwiązania danego problemu i konfliktu. Poszerzali swoją wiedzę na temat empatii, integracji i tolerancji. Uczniowie z zaangażowaniem włączyli się w proponowane aktywności, uczestniczyli w pogadankach, dyskusjach, jak również w zabawach i ćwiczeniach.
Wierzymy, że wszystkie te cenne wskazówki zostały zapamiętane przez naszych wychowanków i będą dla nich jasnym drogowskazem w różnych sytuacjach dnia codziennego.
Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny