31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu zapoczątkowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jest to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na niebezpieczeństwa związane z używaniem tytoniu. W 2024 roku działania na całym świecie skupiają się na ochronie młodzieży przed wpływem marketingu tytoniowego.
Tegoroczne obchody koncentrują się wokół tematu „Młodzież wkracza i mówi otwarcie: Jesteśmy narażeni na tytoń” (#TobaccoExposed).
Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 będzie platformą dla młodych ludzi na całym świecie, którzy wzywają rządy do ochrony ich przed drapieżnymi taktykami marketingu wyrobów tytoniowych. Branża tytoniowa celuje w młodzież w celu osiągnięcia zysków przez całe życie, tworząc nową falę uzależnienia.
Z raportu wynika, że szacunkowo 37 milionów dzieci w wieku 13–15 lat na całym świecie pali tytoń, a w wielu krajach wskaźnik używania e-papierosów wśród nastolatków jest wyższy niż wśród dorosłych.
Pomimo znacznego postępu w ograniczaniu używania tytoniu, pojawienie się e-papierosów i innych nowych wyrobów tytoniowych i nikotynowych stanowi poważne zagrożenie dla młodzieży. Branże nieustannie oferują młodym ludziom swoje produkty o kuszących smakach.
Przyłączamy się do wezwania WHO, chrońmy młodych ludzi przed spożyciem tytoniu, e-papierosów i innych produktów nikotynowych poprzez wprowadzenie zakazu lub rygorystycznych regulacji dotyczących tych produktów. Zalecenia WHO obejmują np. zakaz aromatyzowanych e-papierosów, zakaz marketingu, reklamy i promocji, wyższe podatki, zwiększanie świadomości społecznej na temat oszukańczych taktyk stosowanych przez branżę oraz wspieranie inicjatyw edukacyjnych.
Pamiętajmy, palenie tytoniu i e-papierosów jest szkodliwe dla zdrowia
pedagog szkolny
Katarzyna Gaweł