W dniach 18 i 19 listopada 2021 roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole panią psycholog - Julię Kulik, która poprowadziła warsztaty profilaktyczne dla naszych uczniów. Warsztaty te, jak i poprzednie zostały zorganizowane we współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki z Krakowa.
Dla najmłodszych uczniów klas I – III zostały zorganizowane zajęcia na temat: „Konflikt rówieśniczy – mówię, słucham, akceptuję”. Uczniowie wspólnie z prowadzącą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czym jest konflikt, jakie są jego powody, z czego one wynikają. W czasie ćwiczeń uczniowie mogli poznać sposoby rozwiązywania konfliktów, zdobywali wiedzę pomocną w sytuacji konfliktowej.
Z kolei uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu szkoleniowym nt.: „Integracja – jak budować dobre relacje z rówieśnikami”, w czasie którego mogli przyjrzeć się bliżej relacjom w swojej klasie. Przeprowadzone ćwiczenia grupowe, zadania wykonywane w parach, a także pogadanki, rozmowy kierowane dały uczniom możliwość rozpoznania pozytywnych i negatywnych stron relacji rówieśniczych.
Uczniowie klasy piątej zostali zaproszeni na warsztaty pt.: „Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”. To bardzo ważny temat, obok którego w dzisiejszych czasach nie można przejść obojętnie. Nasi piątoklasiści nie tylko rozpoznawali mechanizm uzależnienia, ale zastanawiali się także nad tym, jakie są jego powody. Przyjrzeli się zjawisku cyberprzemocy, omówili jej formy. Wspólnie z prelegentką zastanawiali się, w jaki sposób można pomóc osobom uwikłanym w sieć uzależnienia. Celem warsztatów było również uświadomienie uczniom, jak ważne jest informowanie dorosłych o wszelkich zaobserwowanych sygnałach cyberprzemocy, a także zwracanie się o pomoc w trudnych sytuacjach.
Kolejny blok tematyczny pod hasłem „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e – papierosy, dopalacze, narkotyki” został zaproponowany dla uczniów klasy szóstej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach, pogadankach i dyskusjach. Poszerzyli swoją wiedzę w zakresie środków psychoaktywnych i mechanizmu uzależnienia.
Z kolei uczniowie klasy VII b uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu na którym poruszyli tematykę bezpieczeństwa w sieci, pod hasłem: „Pomyśl, zanim wrzucisz coś do sieci – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu i massmediów”. Uczniowie rozpoznawali pozytywne strony Internetu, ale i zagrożenia, jakie w nim występują. Wspólnie z prowadzącą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić dzieci i młodzież do odpowiedzialnego korzystania z Internetu i innych massmediów.
Ostatnie warsztaty zostały zrealizowane dla uczniów klasy VIII b, podczas których wychowankowie podjęli tematykę: „Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”. Zgłębili wiedzę na temat zjawiska cyberprzemocy, starali się rozpoznać przyczyny jej występowania. Debatowali nad odpowiednim doborem treści, które oglądamy w sieci bądź w telewizji, do naszej wrażliwości. Dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów dostępnych w Internecie. Ponadto uczniowie zabrali głos w dyskusji na temat pewności siebie i radzenia sobie z krytyką. Poznawali sposoby, jak nauczyć się dystansu do siebie.
Warsztaty zostały przeprowadzone w sposób bardzo rzetelny. Uczniowie pracowali zespołowo, w małych grupach, uczestniczyli w pogadankach, dyskusjach, rozmowach kierowanych, obejrzeli filmy edukacyjne. Te i inne formy pracy przyczyniły się do wzmocnienia przekazu edukacyjnego każdego spotkania.
Wierzymy, że każde spotkanie poświęcone tak ważnym tematom jest niezwykle wartościowe i będzie owocowało w przyszłości odpowiedzialnymi decyzjami naszych wychowanków.
Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny