• ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY „Witraż bożonarodzeniowy”

            1. Postanowienia ogólne:

            ●Konkurs adresowany jest do uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.

            ●Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie witraża o tematyce świątecznej.

            ●Organizatorzy konkursu: wychowawcy świetlicy szkolnej.

            ●Termin składania prac upływa z dniem 8 grudnia 2023 r.

             

            2. Cele konkursu:

            ● popularyzacja oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia;

            ● pobudzenie inwencji twórczej;

            ● wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych technik plastycznych.

            ● prezentacja twórczej działalności dzieci.

             

            3. Zasady konkursu:

            ● Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną, samodzielnie wykonaną pracę.

            ● Praca może być wykonana w dowolnej, wybranej przez uczestnika, formie plastycznej.

            ● Do konkursu będą dopuszczone prace w formatach A4 i A3.

            ● Na odwrocie każdej pracy należy opisać lub przykleić metryczkę, zawierającą: tytuł pracy, imię i nazwisko autora, wiek, klasę.

            ● Do pracy należy dołączyć formularz zgody na udział w konkursie (wzór do odbioru na świetlicy).

            ● Prace należy dostarczyć do nauczycieli świetlicy szkolnej.

            ● Jury dokona oceny prac plastycznych.

            ● Dla autorów najlepszych prac przewidziane są dyplomy oraz nagrody.

            ● Wszystkie prace zostaną przedstawione na wystawie szkolnej.

            ● Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 14 grudnia 2023 r. w świetlicy szkolnej.

             

            4. Kryteria oceny prac:

            ● zgodność z tematem konkursu;

            ● oryginalność i kreatywność pomysłu;

            ● walory artystyczne;

            ● estetyka wykonania pracy;

            ● samodzielność wykonania.

          • Wycieczka klas czwartych do Krakowa

            W dniu 14 listopada 2023 r. klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był spektakl pt. „Pippi” w Teatrze Ludowym. Wizyta w teatrze była dla wszystkich ekscytująca. Spektakl, mimo czasu trwania – dwie godziny,  nie nudził, ani przez chwilę. Przedstawienie wypełniały porywające piosenki, żywiołowe układy taneczne, dowcipne teksty i zabawne sceny.  Nie pozostaliśmy obojętni na humor i energię oraz  bezpośredni kontakt z aktorami. Reagowaliśmy żywiołowo, wybuchając salwami śmiechu, przybijaliśmy piątki z aktorami, którzy pojawiali się wśród publiczności i integrowaliśmy się wspólnie tańcząc na koniec przedstawienia. Podziękowaliśmy aktorom za wspólnie spędzony czas gromkimi brawami na stojąco.

            Po wizycie w teatrze udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego, gdzie w ramach lekcji muzealnej  zwiedziliśmy wystawę stałą „ Bogowie starożytnego Egiptu” oraz uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Starożytny Egipt. Egipski design”.

            W trakcie lekcji muzealnej mieliśmy okazję zobaczyć zabytki pochodzące z Egiptu, m. in. kartonaże, sarkofagi, mumie, ozdoby i naczynia. Poznaliśmy również interesujące historie związane z niektórymi eksponatami. Następnie podczas warsztatów na lnianych, ekologicznych torbach malowaliśmy wzory związane z tematem m. in. skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti.  Dzięki wizycie w muzeum mogliśmy lepiej poznać i zrozumieć kulturę starożytnego Egiptu.

          • Wycieczka do „Zaczarowanego Wzgórza”

            Dnia 25 października klasy trzecie udały się na wycieczkę do „Zaczarowanego Wzgórza” w Czasławiu. Od pierwszego momentu wzgórze zachwyciło uczniów piękną panoramą roztaczającą się na Beskid Wyspowy i Pogórze Wielickie. Zajęcia terenowe rozpoczęliśmy od bushcraftowej przygody podczas której uczniowie budowali szałasy, wieże, a także domy dla jeży. W trakcie wykonywania zadań musieli wykazać się umiejętnością współpracy, kreatywnością, a także troską o zasoby naturalne. Dodatkowo uczniowie mogli przypomnieć sobie wiedzę przyrodniczą dotyczącą warstwowej budowy lasu. Po powrocie z lasu czekał na nas pyszny obiad. Następnie niespodzianką była przejażdżka konna pod okiem instruktora. Dużo emocji dostarczyło także karmienie zwierząt gospodarskich w mini zoo. Zabawy dowolne na terenie zielonym były idealnym zakończeniem tego pełnego wrażeń wyjazdu.

          • Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klasy I - VIII

            W dniach 18 i 19 listopada 2021 roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole panią psycholog - Julię Kulik, która poprowadziła warsztaty profilaktyczne dla naszych uczniów. Warsztaty te, jak i poprzednie zostały zorganizowane we współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki z Krakowa.

            Dla najmłodszych uczniów klas I – III zostały zorganizowane zajęcia na temat: „Konflikt rówieśniczy –  mówię, słucham, akceptuję”. Uczniowie wspólnie z prowadzącą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czym jest konflikt, jakie są jego powody, z czego one wynikają. W czasie ćwiczeń uczniowie mogli poznać sposoby rozwiązywania konfliktów, zdobywali wiedzę pomocną w sytuacji konfliktowej.                                                                            

            Z kolei uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu szkoleniowym nt.: „Integracja – jak budować dobre relacje z rówieśnikami”, w czasie którego mogli przyjrzeć się bliżej relacjom w swojej klasie. Przeprowadzone ćwiczenia grupowe, zadania wykonywane w parach, a także pogadanki, rozmowy kierowane dały uczniom możliwość rozpoznania pozytywnych i negatywnych stron relacji rówieśniczych.

            Uczniowie klasy piątej zostali zaproszeni na warsztaty pt.: „Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”. To bardzo ważny temat, obok którego w dzisiejszych czasach nie można przejść obojętnie. Nasi piątoklasiści nie tylko rozpoznawali mechanizm uzależnienia, ale zastanawiali się także nad tym, jakie są jego powody. Przyjrzeli się zjawisku cyberprzemocy, omówili jej formy. Wspólnie z prelegentką zastanawiali się, w jaki sposób można pomóc osobom uwikłanym w sieć uzależnienia. Celem warsztatów było również uświadomienie uczniom, jak ważne jest informowanie dorosłych o wszelkich zaobserwowanych sygnałach cyberprzemocy, a także zwracanie się o pomoc w trudnych sytuacjach.

            Kolejny blok tematyczny pod hasłem „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e – papierosy, dopalacze, narkotyki” został zaproponowany dla uczniów klasy szóstej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach, pogadankach i dyskusjach. Poszerzyli swoją wiedzę w zakresie środków psychoaktywnych i mechanizmu uzależnienia.

            Z kolei uczniowie klasy VII b uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu na którym poruszyli tematykę bezpieczeństwa w sieci, pod hasłem: „Pomyśl, zanim wrzucisz coś do sieci – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu i massmediów”. Uczniowie rozpoznawali pozytywne strony Internetu, ale i zagrożenia, jakie w nim występują. Wspólnie z prowadzącą poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić dzieci i młodzież do odpowiedzialnego korzystania z Internetu i innych massmediów.

            Ostatnie warsztaty zostały zrealizowane dla uczniów klasy VIII b, podczas których wychowankowie  podjęli tematykę: „Cyberprzemoc – bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci”. Zgłębili wiedzę na temat zjawiska cyberprzemocy,  starali się rozpoznać przyczyny jej występowania. Debatowali nad odpowiednim doborem treści, które oglądamy w sieci bądź w telewizji, do naszej wrażliwości. Dowiedzieli się, jak odpowiedzialnie korzystać z zasobów dostępnych w Internecie. Ponadto uczniowie zabrali głos w dyskusji na temat pewności siebie i radzenia sobie z krytyką. Poznawali sposoby, jak nauczyć się dystansu do siebie.

            Warsztaty zostały przeprowadzone w sposób bardzo rzetelny. Uczniowie pracowali zespołowo, w małych grupach, uczestniczyli w pogadankach, dyskusjach, rozmowach kierowanych, obejrzeli filmy edukacyjne. Te i inne formy pracy przyczyniły się do wzmocnienia przekazu edukacyjnego każdego spotkania.

            Wierzymy, że każde spotkanie poświęcone tak ważnym tematom jest niezwykle wartościowe i będzie owocowało w przyszłości odpowiedzialnymi decyzjami naszych wychowanków.

             

            Katarzyna Gaweł

            pedagog szkolny

        • „BEZPIECZNI NA CO DZIEŃ”
          • „BEZPIECZNI NA CO DZIEŃ”

            Zapewnienie bezpieczeństwa wychowankom jest jednym z priorytetów w pracy wychowawczo – profilaktycznej, dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw w tym zakresie. Mając na uwadze uwrażliwienie dzieci na problematykę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, szczególnie w drodze do i ze szkoły, podjęto działania w ramach szkolnej akcji profilaktyczno – edukacyjnej pod hasłem „Bezpieczni na co dzień”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i pogadankach, podczas których omawiali najważniejsze zasady z zakresu bezpieczeństwa na drodze do i ze szkoły. W  czasie zajęć świetlicowych najmłodsi wychowankowie przygotowali transparenty, prace plastyczne oraz plakaty edukacyjne, a także mogli wykazać się swoją wiedzą, biorąc udział w przygotowanym quizie. Aktywnym uczniom zostały wręczone odblaski. Ponadto na szkolnym korytarzu zostały wyeksponowane gazetki profilaktyczno – edukacyjne poruszające tematykę bezpieczeństwa na drodze.

            Kolejną inicjatywą był udział dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I – III w spotkaniach profilaktyczno – edukacyjnych, które zostały przeprowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach – pana st. sierż. Sebastiana Kruka. Istotą spotkań było promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i zachęcenie dzieci i uczniów do odpowiedzialnych zachowań. Spotkania spotkały się z dużym entuzjazmem ze strony dzieci.

            Prelegent omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przypomniał o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły czy przedszkola, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Pan Sebastian zwrócił także uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą pojawić się na drodze, przedstawił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak znaczącą rolę pełnią elementy odblaskowe, dzięki którym dzieci są lepiej widoczne na drodze.

            Spotkania z przedstawicielem policji mają nie tylko wymiar edukacyjny, ale także ich zadaniem jest kształtowanie pozytywnego stosunku dzieci do służb mundurowych. Mamy nadzieję, że przedstawione rady na długo pozostaną w pamięci naszych wychowanków.

             

            Katarzyna Gaweł

            Natalia Flak

          • Regulamin Szkolnego Konkursu „ NiEzWYKły- NIEBIESKI”

            1. Postanowienia ogólne:

            • Konkurs jest realizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2023r.
            • Konkurs skierowany jest do uczniów klas  I – VIII Szkoły Podstawowej w Krzywaczce.
            • Czas trwania konkursu: 23.11.2023 r.
            • Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników: 24.11.2023 r.

             

            2. Cele konkursu:

            • zorganizowanie obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka;
            • przybliżenie społeczności szkolnej tematyki praw dziecka;
            • solidaryzowanie się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane;
            • kształtowanie wrażliwości i empatii na sytuacje łamania praw dziecka;
            • kształtowanie postaw tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka;
            • propagowanie idei integracji, jedności i podejmowania głosu w słusznej sprawie.

             

            3. Zasady konkursu:

            • UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
            • w konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I – VIII;
            • zadaniem każdego ucznia jest zadbanie o niebieski ubiór na dzień 23 listopada 2023 roku (ważne by strój, ubiór, elementy garderoby, dodatki przygotowane przez uczniów były w odcieniach koloru niebieskiego);
            • klasy będą oceniane zespołowo, tzn. im więcej uczniów  danej klasy zadba tego dnia o niebieskie elementy garderoby, tym większa szansa na wygraną;
            • komisja konkursowa wybierze zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VIII;
            • laureaci konkursu otrzymają nagrody: w kategorii wiekowej  klasy I – III: słodka niespodzianka, natomiast w kategorii klasy IV – VIII: „bon na niepytanie”.

            4. Kryteria oceny:

            • komisja konkursowa będzie brała pod uwagę niebieski kolor ubioru/stroju, liczbę elementów stroju w kolorze niebieskim, pomysłowość i zaangażowanie uczniów.

             

            Wierzymy, że udział w konkursie stanie się okazją do uświadomienia nam wszystkim, że warto wspólnie, małym gestem - jednoczyć się w ważnej sprawie.

             

             

            Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

             

            Zapraszamy do aktywnego udziału w konkursie!

          • Regulamin Szkolnego Konkursu Plastyczno - Fotograficznego pod tytułem: „Moje hobby, moja pasja”

            1. Postanowienia ogólne:

            • Konkurs organizowany jest w ramach realizacji działań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.
            • Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Krzywaczce.
            • Czas trwania konkursu: 14.11.2023r. – 07.12.2023r.
            • Organizatorzy  konkursu:  mgr  Katarzyna Gaweł, mgr Ewelina Mirocha, mgr Grzegorz Bochenek.

            2. Cele konkursu:

            • Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie doradztwa edukacyjno – zawodowego.
            • Zachęcenie uczniów do mówienia o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz rozwoju osobistym.
            • Prezentacja własnych talentów, zainteresowań, pasji i pomysłów na aktywne spędzanie wolnego czasu.
            • Rozwijanie indywidualnej aktywności, wrażliwości i zdolności twórczej.
            • Wspieranie rozwoju wyobraźni i kreatywności uczniów.

            3. Zasady konkursu:

            • Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej lub wykonanie fotografii, która będzie ukazywać pasje i zainteresowania ucznia. Ponadto praca swym przesłaniem powinna zachęcać innych do rozwijania swoich zainteresowań.
            • Praca plastyczna może być wykonana w formacie A4, A3 lub A2 w dowolnej technice plastycznej.
            • Fotografię należy wykonać i wywołać lub wydrukować (max. 2 zdjęcia) w formacie co najmniej 13x18.
            • Każdy uczestnik konkursu wykonuje tylko jedną pracę albo plastyczną albo fotograficzną.
            • Prace będą oceniane w następujących kategoriach: fotografia oraz praca plastyczna.
            • W każdej kategorii wyłonionych zostanie trzech laureatów, organizatorzy przewidują także przyznanie wyróżnień.
            • Dla laureatów w każdej kategorii przewidziane są dyplomy i drobne upominki.
            • Praca musi zawierać wizytówkę autora tj. imię, nazwisko, klasa.
            • Prace konkursowe należy przekazać do pani Katarzyny Gaweł lub pani Eweliny Mirochy.
            • Termin składania prac upływa dnia 7 grudnia 2023r.

            4. Kryteria oceny prac:

            • zgodność z tematem;
            • estetyka wykonania;
            • twórczość i kreatywność w ujęciu tematu.
          • Regulamin Szkolnego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem  „Nie pal przy mnie, proszę”

            1. Postanowienia ogólne:

            • Konkurs realizowany jest w ramach promocji zdrowego i aktywnego stylu życia oraz profilaktyki uzależnień.
            • Konkurs skierowany jest do uczniów klas  I – III Szkoły Podstawowej w Krzywaczce.
            • Czas trwania konkursu: 14.11.2023 r. – 07.12.2023 r.
            • Organizatorzy  konkursu:  mgr  Katarzyna Gaweł, mgr Sylwia Herman, mgr Ewelina Mirocha           

             

            2. Cele konkursu:

            • promowanie i kształtowanie wśród dzieci właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych;
            • promowanie  zdrowego stylu życia, bez palenia tytoniu;
            • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia tytoniu;
            • rozwijanie i pobudzanie wyobraźni oraz kreatywności twórczej.

             

            3. Zasady konkursu:

            • Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej promującej zdrowy styl życia, bez palenia tytoniu.
            • Praca konkursowa może być wykonana w formacie A4, A3 lub A2 w dowolnej technice plastycznej.
            • Każdy uczestnik konkursu wykonuje tylko jedną pracę.
            • Praca musi zawierać wizytówkę autora tj. imię, nazwisko, klasa.
            • Dla wszystkich uczestników przewidziane są oceny z plastyki oraz pochwały, natomiast dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidziane są dodatkowo dyplomy i drobne upominki, organizatorzy przewidują także przyznanie wyróżnień.
            • Prace konkursowe należy złożyć w gabinecie pedagoga szkolnego lub u wychowawczyni klasy.
            • Termin składania prac upływa dnia 7 grudnia 2023r.
            • Prace zostaną zaprezentowane na szkolnej wystawie.
            • Prace złożone na konkurs staną się własnością organizatora i będą wykorzystywane do zadań profilaktyczno  – edukacyjnych organizowanych na terenie szkoły.

             

            4. Kryteria oceny:

            • Zgodność  pracy z tematyką konkursu.
            • Kreatywność i oryginalność w ujęciu tematu.
            • Staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne.
          • Szkoły pełne talentów 2

            Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za wsparcie w akcji "Szkoły pełne talentów" edycja 2.

            Zebrane punkty wymieniliśmy na zestaw gier, które wzbogacą zasoby świetlicy szkolnej. Dzięki nim  każdy uczeń będzie miał możliwość wspólnej gry w towarzystwie rówieśników.

          • Podsumowanie akcji pomocy przytulisku w Harbutowicach

            W ramach przeprowadzonej przez koło wolontariatu RSUSP uczniowie naszej szkoły dostarczyli min: karmy dla kotów, karmy dla psów, makarony, ryże, proszki do prania, płyny do płukania, płyny do naczyń. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, uczniom.

            Dziękujemy pani Małgorzacie Górszczak za pomoc w zbiórce oraz panu Maciejowi Maciejowskiemu za zawiezienie darów do przytuliska.

            Poniżej relacja fotograficzna podróży darów oraz informacje ze strony harbutowice.org.

            Grzegorz Bochenek - opiekun RSUSP

             

            Przytulisko dla Zwierząt w Harbutowicach powstało jesienią 1999 roku. Położony w miejscowości opodal Myślenic piętrowy dom i ogród o powierzchni 30 arów przeznaczony został przez panią Bożennę Chechlińską w całości dla bezdomnych psów i kotów, szczególnie dla zwierząt starych, kalekich oraz osieroconych wskutek śmierci właściciela. Początkowo dom ten był schronieniem dla kilkunastu psów i kotów. W tej chwili jest całkowicie zapełniony, mimo tego, iż wielu zwierzętom udało się znaleźć nowe domy, wciąż mieszka w nim ok. 40 zwierząt. Podczas ciężkiej choroby, a następnie po śmierci pani Bożenny Chechlińskiej w listopadzie 2008 opiekę nad zwierzętami i Przytuliskiem przejęła jej Siostra, pani Małgorzata Dobrzańska, która w tej chwili mieszka w domu w Harbutowicach i wraz z mężem Jerzym opiekuje się osieroconymi psami.

          • Narodowe Święto Niepodległości

            „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.
            Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

            Narodowe Święto Niepodległości społeczność szkolna obchodziła w piątek 10 listopada 2023 r. W myśl powyższego motta organizatorzy uroczystej akademii zabrali widzów w niezwykłą podróż w czasie. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.: „Pociąg do wolności”. W scenerii dworca kolejowego narratorzy wprowadzili widzów w atmosferę poszczególnych okresów historycznych oraz etapów na drodze do suwerenności państwa polskiego. Poprzez kolejne stacje takie jak: Niewola, Powstania, I wojna światowa i  w końcu  Wolność uczniowie śledzili losy kolejnych pokoleń Polaków walczących o wolność ojczyzny. Wysłuchali utworów Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Edwarda Słońskiego i wielu innych. Całość została uświetniona występem chóru szkolnego. Na koniec programu artystycznego pojawiła się refleksja,  jak ważną wartością jest wolność i jak łatwo ją współcześnie utracić.

          • Wyprawka czytelnicza dla uczniów klas pierwszych

            Z przyjemnością informujemy, że uczniowie klas pierwszych otrzymali wyprawkę czytelniczą w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W skład wyprawki wchodzi książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” i broszura informacyjna dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

            Kampania, której celem jest promocja czytelnictwa,  ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy pragną zachęcić uczniów klas pierwszych  do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli.  

        • Sprzątanie Cmentarza Parafialnego w Krzywaczce
          • Sprzątanie Cmentarza Parafialnego w Krzywaczce

            W ramach działalności wolontariackiej Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej chętni uczniowie z klas 7,8 wzięli udział w akcji sprzątania cmentarza.

            Wspólne wyjście na Cmentarz Parafialny w Krzywaczce odbyło się 30 października 2023 roku. Największym wyzwaniem było tradycyjnie uprzątnięcie liści. Zyskaliśmy też kilka informacji na temat historycznych miejsc na cmentarzu.

            Opiekę nad uczniami pełnili ksiądz proboszcz Artur Noworyta, pan Maciej Maciejowski oraz pan Grzegorz Bochenek.

            Poniżej galeria zdjęć.

            opiekun RSUSP Grzegorz Bochenek

          • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

            25 października 2023 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu. W dalszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali wiersze oraz piosenki, wykazując się przy tym wiedzą na temat Patronki szkoły, swojej Ojczyzny, zachowania w szkole oraz poruszania się po drodze. Po krótkim programie artystycznym nastąpił długo wyczekiwany moment. Pierwszaki uroczyście ślubowały, że będą dbać o swoją Ojczyznę, godnie reprezentować szkołę oraz rozwijać swoje zdolności i umiejętności. Po złożeniu ślubowania przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego dokonała ołówkiem symbolicznego pasowania na ucznia. Następnie Pan Dyrektor wręczył każdemu pierwszakowi pamiątkowy dyplom. Po zakończonej akademii dzieci stanęły do pamiątkowego zdjęcia i rozeszły się do klas, gdzie czekał na nie poczęstunek.

          • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            „Z serca nauczać – to jest wielka sztuka”

            Powyższe hasło stanowiło motto przedstawienia przygotowanego z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które społeczność naszej placówki obejrzała 17 października 2023 r. Część główną występu stanowiła scenka rozgrywająca się w sali lekcyjnej. Tutaj grupa uczniów pracowała nad ułożeniem programu akademii, a poszczególni wychowankowie prezentowali swoje pomysły.Jeden z pierwszych dotyczył historii Komisji Edukacji Narodowej obchodzącej w tym roku 250. rocznicę powstania. Kolejne stanowiły fragmenty wierszy poświęcone nauczycielom i ich codziennej pracy. Poza propozycjami lirycznymi pojawił się także aspekt humorystyczny – zaprezentowano publiczności -pół żartem, pół serio - różne typy nauczycieli oraz uczniów. Całość uświetnił występ chóru oraz życzenia złożone wszystkim pracownikom szkoły.

        • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce
          • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

            Dnia 29 września 2023 roku uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w fascynującej wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Wycieczka rozpoczęła się wcześnie rano, gdy wszyscy uczniowie zebrali się przed szkołą, następnie autokarem udali się w kierunku malowniczego miasta - Wieliczka.

            Po dotarciu na miejsce wszyscy udaliśmy się na teren Kopalni Soli, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez przewodnika. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii kopalni oraz procesów wydobywania soli. Następnie wszyscy zebraliśmy się w grupie i ruszyliśmy w dół po licznych korytarzach i komorach, podziwiając niezwykłe formacje solne. W trakcie zwiedzania kopalni dzieci miały okazję zobaczyć repliki historycznych narzędzi górniczych i dowiedzieć się, jak wyglądała praca górników w dawnych czasach. Poznaliśmy m.in. opowieść o pierścieniu Św. Kingi, dowiedzieliśmy się kim był Skarbnik i Wieliczka. Zobaczyliśmy jeziora solankowe, komory i kaplice wykute w soli. Przewodnik zadbał o to, aby każdy młody turysta poczuł klimat kopalni i emocje towarzyszące przebywaniu na głębokości ponad 100metrów.

            Na zakończenie wizyty wszyscy wróciliśmy na powierzchnię ziemi, pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę na temat procesów geologicznych oraz historii regionu, każdy uczeń dostał dyplom Przyjaciela Skarbnika i zakupiliśmy pamiątki. Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce była niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczniów, rozwijając ich ciekawość i pasję do poznawania świata.

          • Spektakle profilaktyczne dla uczniów klas I-VIII

            W naszej szkole 3 października 2023 roku zostały zorganizowane spektakle profilaktyczne dla uczniów klas I – VIII we współpracy z Teatrem „Kurtyna” z Krakowa.

            Najmłodsi uczniowie z klas I – III obejrzeli bajkę profilaktyczną pt.: „Tajemniczy Skrzat”. Ten pełen dynamicznych i humorystycznych dialogów spektakl zwracał uwagę na problemy współczesnych dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera; dzieci cierpiących na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. W spektaklu zwrócono również uwagę na niewłaściwe odżywianie i  otyłość wśród małoletnich. Zabawny Skrzat wraz z główną bohaterką Lenką przekazali uczniom cenne rady i wskazówki. Spektakl uzupełniony został wspólnym śpiewem, tańcem  i pogadanką.

            Kolejna grupa uczniów z klas IV – VI  została zaproszona na spektakl pt.: „Niewinna gra”. Celem profilaktyczno – wychowawczym tego spektaklu było uświadomienie dzieciom, jak  duży wpływ może mieć grupa rówieśnicza na zachowania innych osób. Uczniowie mogli zobaczyć, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi.

            Ponadto wysłuchali wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci, profilaktyki uzależnień od telefonów czy Internetu, a także kształtowania postaw otwartych na pomoc i dbania o kondycję psychiczną.

            Dla najstarszych uczniów klas VII – VIII aktorzy zaprezentowali spektakl pt.: „Dwa bieguny”, to zabawna ale i wzruszająca historia szkolnych przyjaciół. Wrażliwej i gadatliwej nastolatki Pauliny oraz wesołego, roztrzepanego Rafała, który notorycznie komplikuje sobie życie, wpadając w kłopoty. Wartością wychowawczo-profilaktyczną tego spektaklu było kształtowanie empatii, wrażliwości na krzywdę i bezinteresowną pomoc oraz radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Ponadto zarówno w spektaklu, jak i w pogadance profilaktycznej specjaliści zwrócili uwagę na zagrożenia związane z eksperymentowaniem z używkami, a także ich destrukcyjny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie młodego człowieka.

            Wierzymy, że wszystkie te cenne wskazówki zostały zapamiętane przez naszych wychowanków i będą dla nich jasnym drogowskazem w różnych sytuacjach dnia codziennego. Uczniowie po obejrzeniu spektakli w swoich opiniach wyrażali zadowolenie oraz przekazali wiele budujących spostrzeżeń.

             

            Katarzyna Gaweł

            pedagog szkolny

    • Librus Synergia