Na przełomie lutego i marca 2023 roku społeczność uczniowska naszej szkoły po raz kolejny dołączyła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i jest świętowany na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Głównym celem tego święta jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nasza Szkolna Akcja Profilaktyczno – Edukacyjna pod hasłem: „Dbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci” znalazła się wśród licznych lokalnych inicjatyw DBI z całej Polski.
W ramach akcji uczniowie klas od I – VIII wzięli udział w zajęciach profilaktyczno – edukacyjnych z wychowawcą/pedagogiem nt. bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, utrwalali najważniejsze zasady obowiązujące w sieci, ale także skupili się na zagrożeniach, przyjrzeli się bliżej zjawisku cyberprzemocy i wspólnie zastanawiali się, jak można jej zapobiegać. Ponadto uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjnych pt.: „Plik i Folder Odkrywcy Internetu”, które poruszały problem cyberprzemocy, nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, a także nadużywania gier komputerowych. Wartością dodaną tego przekazu była nauka krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci oraz ukazania uczniom, jak można w pozytywny sposób wykorzystać sieć do wyrażenia siebie i przedstawienia swojej pasji.
Mając na uwadze zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w dostępnych aplikacjach na telefony komórkowe został zorganizowany Szkolny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczny Internet – Stop Cyberprzemocy” dla uczniów klas IV – VIII.
Zorganizowane zostały również pogadanki profilaktyczne z zakresu profilaktyki uzależnień od Internetu, gier komputerowych i telefonów, zjawiska cyberprzemocy i zasad bezpiecznego serwera. W ramach zajęć komputerowych zostały przeprowadzone quizy edukacyjne (Kahoot quiz). Z kolei na zajęciach świetlicowych odbyły się warsztaty plastyczne pod hasłem „Bezpieczeństwo w sieci – to ważna sprawa dla wszystkich dzieci”. Na wszystkich zajęciach nauczyciele korzystali z bogatej bazy materiałów edukacyjnych ze strony www.saferinternet.pl.
Ponadto na szkolnych korytarzach zorganizowano kąciki informacyjno – edukacyjne dla rodziców i uczniów, przygotowano gazetki tematyczne. Wychowawcy klas zgodnie z potrzebami przeprowadzili pedagogizacje rodziców w czasie zebrań oraz spotkań indywidualnych. Wybrani nauczyciele uczestniczyli w specjalnych webinarach Polskiego Centrum Safer Internet przygotowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Ich celem była prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w sieci. W ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli pedagog szkolny przeprowadził szkolenie na temat: „Szkoła kontra fake news, kształtowanie kompetencji wyszukiwania i zarządzania informacją w świecie wojny informacyjnej”.
Dzień 10 marca 2023 roku to dzień podsumowujący nasze działania realizowane w ramach Szkolnej Akcji Profilaktyczno – Edukacyjnej pod hasłem: „Dbajmy o nasze bezpieczeństwo w sieci”. Tego dnia został zorganizowany happening, zaangażowani uczniowie z klasy siódmej przy wsparciu młodszych i starszych kolegów przygotowali artystyczny przekaz ukazujący postawę negującą cyberprzemoc, hejt, oszustwa, uzależnienia i inne zagrożenia w sieci. Chętni uczniowie demonstrowali przygotowane transparenty, plakaty, rozdawali opracowane ulotki i materiały edukacyjne. W ramach podsumowania przygotowano informację na szkolną stronę internetową oraz fotorelację.