Warsztaty profilaktyczne zostały zorganizowane dla uczniów klas II – VIII szkoły podstawowej we współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki z Krakowa. Każda z klas uczestniczyła w dwugodzinnych zajęciach, a tematyka spotkań była odpowiedzią na potrzeby uczniów.
Dnia 9 listopada 2022 roku odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV – VIII, które zostały poprowadzone przez pedagoga specjalnego, terapeutę - pana Łukasza Gołąbka. Uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w zajęciach nt.: „Integracja – jak budować dobre relacje z rówieśnikami”. Temat ten jest niezwykle ważny i wciąż aktualny, dzieci i młodzież potrzebują wsparcia w zakresie dbania o prawidłowe relacje z rówieśnikami, dlatego tak ważne jest poruszanie tego problemu, wskazywanie im wskazówek i zapewnienie wsparcia.
Z kolei uczniowie klas ósmych w czasie spotkania szkoleniowego nt.: „Techniki aktywnej nauki – wiem, jak się uczyć” mogli dowiedzieć się, jak efektywnie przyswajać wiedzę, jak zwiększyć umiejętność koncentracji uwagi, jak wyćwiczyć pamięć oraz wykorzystywać najodpowiedniejsze techniki uczenia się.
Natomiast dnia 16 listopada 2022 roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole panią Julię Kulik - specjalistę psychologa. Dla uczniów klas trzecich zostały przeprowadzone przez nią warsztaty profilaktyczne nt.: „Przemoc werbalna – czyli o krzywdzącej sile słów”. W pierwszej części spotkania uczniowie rozmawiali o trudnych emocjach i ich wyrażaniu. Przyjrzeli się bliżej złości – czym jest i jak sobie z nią radzić, by nie ranić innych. Uczniowie chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami m.in. w jakich sytuacjach odczuwają złość, jak ją wyrażają, jak się wtedy czują, co im pomaga itd. W dalszej kolejności dzieci poznały techniki radzenia sobie ze złością, słuchały muzyki relaksacyjnej i próbowały sobie wyobrazić, jak ich złość mogłaby wyglądać. Później swoje wyobrażenia przeniosły na kartki papieru. W czasie spotkania pani psycholog przypomniała uczniom również o tzw. „języku żyrafy” czyli o komunikacji nastawionej na wyrażanie swoich potrzeb i uczuć, bez ocen i sądów, język porozumienia bez przemocy, język serca i empatii.
Najmłodsi uczniowie klas drugich zostali zaproszeni na warsztaty pt.: „Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, Internetu, gier komputerowych i portali społecznościowych”. Profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Nikogo nie trzeba przekonywać, że działania te muszą iść w parze z oddziaływaniami rodziców, ich racjonalnym podejściem, wypracowaniem z dzieckiem zasad korzystania z Internetu, komputera, telefonu i itp. Pani psycholog zwróciła uwagę na takie aspekty jak: bezpieczeństwo dzieci w sieci, zasady korzystania z Internetu, zasady dotyczące czasu, jaki dzieci mogą przeznaczyć na gry komputerowe, negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój i psychikę dziecka.
Ponadto w dalszej części warsztatu uczniowie omówili zasady pracy w grupie, które pomagają „nie zgubić” ciszy w klasie i podpowiedzą, jak być przyjacielem ciszy. W ożywionej dyskusji uczniowie sami stwierdzili, że gdy brakuje im ciszy, przeżywają negatywne emocje, więc warto podjąć pracę również w tym zakresie.
Katarzyna Gaweł
Pedagog szkolny