Wycieczka do „Zaczarowanego Wzgórza”
52Dnia 26 marca 2025 r. klasy pierwsze udały się na wycieczkę do „Zaczarowanego Wzgórza” w Czasławiu. Od pierwszego momentu wzgórze zachwyciło uczniów piękną panoramą roztaczającą się na Beskid Wyspowy i Pogórze Wielickie. Warsztatyrozpoczęli od poznania budowy jajka, a także mogli zobaczyć jaja różnych gatunków płazów, gadów i ptaków. Wielką atrakcją okazał się inkubator jaj, w którym uczniowie mogli zaobserwować wykluwające się pisklęta. Ponadtoprzypomnieli sobie obrzędy i tradycje związane z Wielkanocą, zarówno te znane, jak i zapomniane. Następnie niespodzianką była przejażdżka konna pod okiem instruktora. Dużo emocji dostarczyło także karmienie zwierząt gospodarskich w mini zoo. Szukanie jajek w terenie było idealnym zakończeniem tego pełnego wrażeń wyjazdu.
Sukces naszego ucznia w turnieju szachowym
miło nam poinformować, że:
Bartłomiej Tasarz, uczeń klasy 1b, zajął 4 miejsce w XIV Szachowych Mistrzostwach Powiatu Myślenickiego. Bartek wygrał 6 z 7 partii w grupie klas I-III i uzyskał taki sam wynik jak na 2 pozycji, lecz o końcowej lokacie zdecydowała punktacja dodatkowa. W jego grupie startowało 117 zawodników.
W bieżącym roku szkolnym, Bartek uczestniczył w kilkunastu turniejach szachowych, a jego najlepsze lokaty to:
2. miejsce w V Małopolskiej Lidze Juniorów (z drużyną MATa Myślenice)
4. miejsce w Festiwalu Szachowym im. J. Dominika w Dobczycach
5. miejsce w Karnawałowym Turnieju Szachowym w Myślenicach
9. miejsce w Mistrzostwach Małopolski w Szachach Szybkich
Laureaci Szkolnego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem „Bezpieczni i odpowiedzialni w sieci”
Konkurs został zorganizowany w ramach profilaktyki zagrożeń związanych z korzystaniem przez uczniów z Internetu. Adresatami konkursu byli uczniowie klas IV – VIII.
Jego głównym celem było zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w dostępnych aplikacjach na telefony komórkowe, a także przybliżenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zasad kulturalnego zachowania się w sieci.
Komisja konkursowa oceniła zgromadzone prace plastyczne uczniów zgodnie z regulaminem konkursu. W wyborze prac komisja konkursowa przyjęła następujące kryteria: zgodność pracy z tematyką konkursu, kreatywność i oryginalność w ujęciu tematu, staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Maja Mikołajczak kl. IV a
II miejsce: Emilia Ledniowska kl. IV b
III miejsce: Jan Rakoczy kl. V b
Wyróżnienie: Filip Ledniowski kl. VIWszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy
Sukcesy naszych uczniów w gminnych konkursach
8W minionym tygodniu uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym oraz Gminnym Konkursie Matematycznym w Szkole Podstawowej w Biertowicach, odnosząc znaczące osiągnięcia.
Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”
W konkursie wzięli udział następujący uczniowie: Wierzba Pola, Sternal Hanna, Płaczkowiec Mateusz i Burda Miłosz.
Miło nam poinformować, że Mateusz Płaczkowiec z klasy IIIa zdobył I miejsce w Gminnym Konkursie Ortograficznym, wykazując się doskonałą znajomością zasad pisowni i interpunkcji. Mateuszowi serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów! Pozostałym uczniom dziękujemy za wysokie wyniki.Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki”
W konkursie matematycznym wzięli udział następujący uczniowie: Nosek Lena, Wierzba Pola, Burda Miłosz i Płaczkowiec Mateusz.
W rywalizacji matematycznej nasi uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością logicznego myślenia pod presją czasu., prezentując równie wysoki poziom.Choć nie udało im się zająć czołowych miejsc, ich wyniki były bliskie podium i wyróżniały się na tle innych uczestników. Szczególne uznanie należy się: Miłoszowi Burdzie z klasy IIIa, któremu zabrakło jednego punktu do podium.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za olbrzymie zaangażowanie, a rodzicom za wsparcie i pomoc w czynnościach organizacyjnych w tych dniach.Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie tak godnie zaprezentowali szkołę. Zachęcamy ich do dalszej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności. Życzymy kolejnych sukcesów.
Małgorzata Miś
KIERMASZ WIEKANOCNY-LINK
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do kliknięcia w poniższy link, który umożliwi Państwu zapoznanie się z oferta Kiermaszu Wielkanocnego organizowanego przez Radę Rodziców. W kometarzach można zostawić wpis z prośbą o rezerwację danej ozdoby.
https://www.facebook.com/share/19NZ6GeaYv/
Koncert Bajkowy
31 marca 2025 roku uczniowie należący do chóru szkolnego zorganizowali dla dzieci przedszkolnych i uczniów edukacji wczesnoszkolnej Wiosenny Koncert Bajkowy. Repertuar wokalny został starannie wybrany z najpiękniejszych bajek, tych nieco starszych i bardziej współczesnych. Każda piosenka została poprzedzona krótką projekcją –fragmentem bajki. Chór wystąpił w wybranych przez siebie strojach przedstawiających postacie z bajek. Na koniec wszyscy zaproszeni wspólnie z młodymi artystami zaśpiewali i zatańczyli „Taniec Mai”. Organizatorką koncertu była Pani Małgorzata Wątor, przy wsparciu Pana Ryszarda Mechy (obsługa techniczna) i wyjątkowej scenografii Pani Eweliny Mirochy.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025
#Działajmy razem!
#Bezpieczne środowisko online dla wszystkich
Kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu już za nami. Tegoroczne hasło wskazywało potrzebę współpracy w celu tworzenia bezpieczniejszego środowiska online dla wszystkich. Bezpieczeństwo w sieci jest sprawą, o którą musimy dbać każdego dnia. DBI jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie i najmłodszym użytkownikom sieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i jest świętowany na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka oraz Centrum Nauki Kopernika.
Głównym celem tego święta jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nasza Szkolna Akcja Profilaktyczno – Edukacyjna pod hasłem: „Bezpieczni i rozważni w sieci” znalazła się wśród licznych lokalnych inicjatyw DBI 2025 z całej Polski.
W ramach akcji zrealizowano zajęcia profilaktyczno – edukacyjne na lekcjach z wychowawcą, zajęcia edukacyjne w czasie zajęć świetlicowych dla najmłodszych uczniów, quizy edukacyjne na lekcjach informatyki. Tematyka spotkań oraz treści zostały dostosowane do potrzeb uczniów danej klasy. Uczniowie poruszali tematy związane z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, problemem cyberprzemocy, hejtu, mowy nienawiści, nadmiernego korzystania z Internetu i komputera, a także nadużywania gier komputerowych. Wartością dodaną tego przekazu była nauka krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci. Z kolei uczniowie klasy VII na zajęciach z plastyki przygotowali projekt artystyczno – edukacyjny. Chętni uczniowie demonstrowali przygotowane transparenty, plakaty, rozdawali opracowane ulotki i materiały edukacyjne. Dla uczniów klas IV – VIII zorganizowano szkolny konkurs profilaktyczny pod hasłem „Bezpieczni i odpowiedzialni w sieci”, który miał na celu zwiększenie świadomości i wiedzy uczniów na temat zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w dostępnych aplikacjach na telefony komórkowe. Ponadto na szkolnych korytarzach przygotowano wystawę prac, gazetki tematyczne, kąciki informacyjno – edukacyjne dla uczniów i rodziców.
Na stronie internetowej szkoły w zakładce pedagoga szkolnego zamieszczono materiały informacyjno – edukacyjne dla rodziców.
Katarzyna Gaweł
pedagog szkolny
IPN - „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”
Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodkiem „KARTA” uruchomił program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945”. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin strony internetowej https://straty.pl/ i zapoznania się ze szczegółami programu.
Program Stypendialny Horyzonty
Nie pozwólmy, aby żaden talent w Polsce został zmarnowany
Czy każdy uzdolniony uczeń lub uczennica kończący szkołę podstawową ma szansę kontynuować naukę w szkole średniej na najwyższym poziomie? Czy możemy sobie pozwolić na odbieranie młodym ludziom szansy na dalszy rozwój? Naszym zdaniem – nie.
Dlatego Fundacja EFC, przy wsparciu Fundacji Rodziny Staraków, od 15 lat prowadzi Program Stypendialny Horyzonty, który pozwala uczniom z małych miejscowości na naukę w renomowanych szkołach średnich w dużych ośrodkach miejskich, gdzie mają zapewnione najlepsze warunki do rozwoju swoich uzdolnień. Z tej szansy skorzystało już ponad 1000 młodych osób.
Do 31 marca trwa rekrutacja do kolejnej edycji Horyzontów.
Do programu mogą zgłaszać się ósmoklasiści i ósmoklasistki, którzy pochodzą z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), chcą rozpocząć naukę w jednej z 15 szkół średnich, w których realizowany jest Program, a dochód w ich rodzinie nie przekracza 2200 zł netto na osobę.
Stypendyści i stypendystki Horyzontów mają zapewnione:
- pokrycie kosztów mieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej,
- naukę języków obcych i możliwość uzyskania certyfikatów językowych,
- wsparcie finansowe w realizowaniu pasji i zainteresowań, które stypendyści i stypendystki rozwijają wraz z zespołem Fundacji metodą tutoringu oraz Indywidualnego Planu Rozwoju,
- udział w obozach letnich i zimowych oraz w warsztatach.
Stypendium to również przyjaźnie na lata, doświadczenie życia w dużym mieście pełnym możliwości, wspólne działania młodzieży na rzecz innych. Stypendyści/stypendystki mogą liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów, koordynatorów i koordynatorek oraz psycholożek Fundacji.
Dla mnie największą wartością Horyzontów jest społeczność, dzięki której można poczuć się pewnie – w działaniach naukowych, ale też społecznych, artystycznych, sportowych. Codziennie pomagamy sobie w gronie kolegów, koordynatorów czy osób, które spotykamy na wakacjach i feriach.
Igor, stypendysta Horyzontów
Rekrutacja trwa do 31 marca.
Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na stronie: www.stypendiumhoryzonty.pl
Gminny Konkurs Historyczny pt. „Bolesław Chrobry – król, który zjednoczył Polskę”
Celem uczczenia 1000 - lecia Królestwa Polskiego
26.03.2025 r. w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny Gminnego Konkursu Historycznego pt. „Bolesław Chrobry – król, który zjednoczył Polskę” organizowanego przez Urząd Miejski i Gminną Bibliotekę w Sułkowicach.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klasy VII i VI.
Wycieczka do Sułkowic
W dniu 18 marca 2025 r. uczniowie klas 5a, 5b i 7 uczestniczyli w wycieczce do Sułkowic, której celem było zwiedzanie wystawy zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. J. Sadzika w Sułkowicach oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z instalacją symulatora płuc badającego jakość powietrza. Inicjatywa ta jest wynikiem współpracy samorządu i Polskiego Alarmu Smogowego.
Ekspozycja historyczna w Izbie Tradycji ma nowoczesny charakter – uczniowie obejrzeli tam animację z elementami Live Action oraz prezentację w formie mobilnych paneli tekstylnych. Wystawa opowiadała o życiu św. Wojciecha, o czasach w których żył oraz o jednym z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce: o drzwiach gnieźnieńskich. Omawiała ona przyczyny, dla których zginął św. Wojciech, a także skutki jego śmierci. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość zobaczenia replik średniowiecznych mieczy oraz monet. Obejrzenie wystawy pozwoliło zwiedzającym lepiej zrozumieć wydarzenia związane z działalnością biskupa Wojciecha i jego wpływ na historię Polski.
Uczniowie mieli również sposobność zobaczenia modelu ludzkich płuc, który w ramach kampanii „Zobacz, czym oddychasz” został ustawiony na sułkowickim rynku. Płuca „oddychają”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Uczniowie mogli zobaczyć efekt tygodniowego filtrowania powietrza przez „płuca”. Następnie młodzież uczestniczyła w prelekcji nt. rodzajów zanieczyszczeń, ich negatywnych skutków dla zdrowia oraz możliwych działaniach antysmogowych. Instalacja uświadomiła uczniom, jakim powietrzem oddychają oraz to, że smog jest poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia.
5
KONFERENCJA PT.„RELACJA, TOŻSAMOŚĆ, UZALEŻNIENIA – ZAGROŻENIA W ŚWIECIE MŁODYCH”
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie zaprasza dnia 11 kwietnia 2025 r.do udziału w bezpłatnej konferencji on-line pt. „Relacja, tożsamość, uzależnienia - zagrożenia w świecie Młodych”. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości na temat wyzwań emocjonalnych, z jakimi borykają się młode osoby, ale także podjęcie dyskusji nad skutecznymi strategiami wsparcia ze strony rodziców, nauczycieli i specjalistów. Udział w konferencji pozwoli uczestnikom na zdobycie wiedzy o aktualnych problemach psychicznych młodzieży oraz praktycznych narzędzi, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu tych trudności.
Konferencja skierowana jest do nauczycieli, rodziców uczniów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego.
Poniżej znajduje się do link do rejestracji dla uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.
Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.: „Wędrówka po świecie zawodów”
1. Postanowienia ogólne:
- Konkurs organizowany jest w ramach realizacji działań Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.
- Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej w Krzywaczce.
- Czas trwania konkursu: 17.03– 11.04.2025r.
- Organizatorzy konkursu: mgr Katarzyna Gaweł, mgr Sylwia Herman, mgr Karolina Partyka.
2. Cele konkursu:
- Pogłębianie wiedzy na temat zawodów na współczesnym rynku pracy.
- Szerzenie wśród uczniów świadomego zainteresowania zawodami.
- Rozwijanie zdolności artystycznych.
- Wspieranie rozwoju wyobraźni i kreatywności uczniów.
3. Zasady konkursu:
- Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej wybrany zawód.
- Praca powinna odzwierciedlać wiedzę dziecka na temat przedstawianego zawodu oraz koncentrować się na jego pozytywnych aspektach.
- Uczniowie przygotowują pracę konkursową w formacie A4, A3 lub A2 wykonaną dowolną techniką plastyczną.
- Uczestnicy wykonują prace samodzielnie i indywidualnie. Każdy uczestnik konkursu wykonuje tylko jedną pracę.
- Komisja konkursowa wyłoni trzech laureatów, organizatorzy przewidują także przyznanie wyróżnień.
- Praca musi zawierać wizytówkę autora tj. imię, nazwisko, klasa.
- Prace konkursowe należy przekazać do wychowawczyni lub pedagoga szkolnego - pani Katarzyny Gaweł.
- Termin składania prac upływa dnia 11 kwietnia 2025r.
4. Kryteria oceny prac:
- zgodność z tematem;
- estetyka wykonania;
- twórczość i kreatywność w ujęciu tematu.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026
Rodziców klasy VIII informujemy, że elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026 będzie odbywać się za pośrednictwem systemu OMIKRON.